Trzeba udowodnić, że doszło do poważnej szkody
Organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości dokonują własnej oceny zakresu szkody, która nastąpiła na skutek wprowadzenia podróbek do obrotu. Chodzi zarówno o szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści
Aby producent oryginału mógł skorzystać z ochrony przewidzianej w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, muszą zostać spełnione przesłanki wymienione w jej art. 24, czyli musi nastąpić:
- skopiowanie zewnętrznej postaci produktu,
- wprowadzenie go do obrotu,
- wprowadzenie klientów w błąd co do tożsamości produktu,
- wyrządzenie poważnej szkody przedsiębiorcy oryginalnemu.
Głównym problemem, jaki napotykają przedsiębiorcy, którzy chcą dochodzić swoich praw na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jest udowodnienie „poważnej szkody", która nie została zdefiniowana. W takiej sytuacji organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości każdorazowo dokonują własnej oceny zakresu szkody, która nastapiła. Chodzi zarówno o szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści.
Jednak podstawową przesłanką ochrony pozostaje skopiowanie zewnętrznej postaci produktu w taki sposób, że wprowadza klienta w błąd co do tożsamości kupowanych przez niego towarów.
Nie tylko konsument
Warto mieć świadomość, że ustawa posługuje się terminem klienta, nie konsumenta, co znacznie rozszerza zakres ochrony. I choć sama ustawa nie definiuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta