Remont można zakwalifikować w koszty w dacie poniesienia wydatków
Nakłady przywracające pierwotny stan środka trwałego firma może odliczyć bezpośrednio. Przebudowa lub modernizacja wymaga rozliczenia w czasie. Właściwą kwalifikację tych wydatków utrudnia brak definicji
Poniesienie wydatków inwestycyjnych związanych z posiadanymi przez podatnika składnikami majątku, uznawanymi zgodnie z brzmieniem regulacji ustaw o podatkach dochodowych za środki trwałe, wymaga dokonania ich właściwej i jednoznacznej kwalifikacji.
Konieczność taka wynika z odrębnych skutków podatkowych, na gruncie regulacji ustawy o PIT i ustawy o CIT, dla nakładów mających charakter remontu oraz tych, które uznawane są za ulepszenie składnika majątku. Jednoznaczne dokonanie takiej kwalifikacji nie jest jednak łatwe. Regulacje ustaw podatkowych przewidują bowiem odrębne następstwa dla tego typu czynności, nie dając zarazem szczegółowych przepisów umożliwiających podatkowe zidentyfikowanie remontu i ulepszenia.
Co decyduje
Skoro regulacje ustaw podatkowych nie definiują znaczenia pojęcia remontu, w tym remontu środka trwałego, należy odnieść się do powszechnie przyjętego jego rozumienia z uwzględnieniem wykładni orzecznictwa podatkowego. Z remontem mamy do czynienia w przypadku, kiedy w wyniku podjętych przez podatnika nakładów na dany składnik majątku, uznawany za środek trwały, dochodzi w istocie do przywrócenia jego początkowej wartości użytkowej czy funkcjonalnej.
Zatem remont ma charakter odtworzeniowy. Tak właśnie uznał WSA w Poznaniu w wyroku z 7 marca 2012 r. (I Sa/Po 12/12), w którym czytamy: „ W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta