Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na prace przygotowawcze też potrzebne pozwolenie

09 kwietnia 2013 | Prawo budowlane | Ryszard Sadlik

Obowiązki Inwestor odpowiada za zorganizowanie procesu inwestycyjnego i musi zapewnić bezpieczeństwo robót. Niedopełnienie tych obowiązków naraża go na surowe sankcje

Rozpoczęcie budowy zawsze następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na budowie. Zalicza się do nich: wytyczenie geodezyjne obiektu, wykonanie niwelacji terenu (geodezyjne wyznaczanie różnicy wysokości), zagospodarowanie terenu wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby realizowanej inwestycji.

W praktyce ma to duże znaczenie, bowiem ich wykonywanie uznawane jest już za budowę i może być realizowane wyłącznie na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. Przystąpienie do takich prac wcześniej, np. w trakcie załatwiania formalności w urzędzie, zostanie uznane za samowolne prowadzenie robót budowlanych i inwestor może zostać pociągnięty za to do odpowiedzialności – w tym karnej (art. 93 prawa budowlanego przewiduje za to grzywnę).

Wybór wykonawcy

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9507

Wydanie: 9507

Spis treści
Zamów abonament