Informacja o wynikach kontroli jest objęta tajemnicą skarbową
Ujawnienie danych to sytuacja nadzwyczajna. Naczelnik urzędu skarbowego musi uzyskać na nie zgodę ministra, a ta wydawana jest tylko wtedy, gdy istnieje ważny powód
- Czy dane osobowe i liczbowe, jakie zostały przeze mnie wykazane w deklaracjach podatkowych, mogą zostać ujawnione innemu podmiotowi, tzn. konkretnie mojemu konkurentowi? Ewentualnie kto i w jaki sposób może wydać zgodę, aby moje dane zostały ujawnione? A co z aktami kontroli podatkowej, czy mogą również zostać ujawnione? – pyta czytelnik.
Pytanie czytelnika dotyczy kwestii tajemnicy skarbowej. Dane objęte tajemnicą skarbowa zostały wymienione w art. 293 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) >patrz ramka.
Wyłączenie jawności
Ustawodawca zdecydował, że dane te zostały objęte wyłączeniem jawności zawartych w nich indywidualnych danych. Innymi słowy, są one znane tylko ściśle określonym podmiotom. Konsekwentnie dostęp do nich mogą mieć wyłącznie: podatnik, płatnik oraz inkasent, a więc podmioty, których te dokumenty dotyczą, jak i podmioty enumeratywnie wymienione w art. 297 o.p. (wyrok WSA w Poznaniu z 7 marca 2012 r., II SA/Po 1230/11).
Dla przykładu, tajemnicą skarbową są dane osobowe czy dane dotyczące źródeł i wysokości osiąganych przychodów i kosztów (wyrok WSA w Krakowie z 30 października 2012 r., I SA/Kr 912/12), czy też dane o przedmiocie opodatkowania zawarte w deklaracji (wyrok WSA we Wrocławiu z 27 czerwca 2012 r., IV SA/Wr 154/12).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta