Sąd prześwietli wypowiedzenie zmieniające
Jeśli propozycja pracodawcy modyfikacji warunków pracy lub płacy to tylko pretekst do zwolnienia pracownika, może on ubiegać się w sądzie o uznanie tego pisma za bezskuteczne
Wypowiedzenie umowy o pracę oraz wymówienie zmieniające warunki pracy lub płacy wbrew pozorom nie są tożsame. Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy odpowiednio stosuje się przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Należy jednak mieć na względzie, że różne są cele pracodawcy składającego takie oświadczenie woli.
Wypowiadając umowę o pracę pracodawca dąży do jej rozwiązania. Natomiast w przypadku wymówienia warunków pracy lub płacy, zależy mu na kontynuacji zatrudnienia, ale na zmienionych warunkach. Mimo to propozycja zmian warunków pracy może doprowadzić do rozwiązania angażu, jeśli podwładny nie zgodzi się na tę modyfikację.
Odprawa w orzecznictwie
- Okoliczność, że rozwiązanie stosunku pracy następuje w trybie wypowiedzenia zmieniającego, a nie w drodze wypowiedzenia definitywnego, ma jedynie znaczenie dla oceny, czy przyczyny z art. 1 ust. 1 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz zmianie niektórych ustaw (tekst jedn. DzU z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm.)
stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli bowiem pracownikowi zaproponowano odpowiednią pracę, to odmowa jej przyjęcia może być w pewnym wypadku potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta