Na co uważać przy firmowych występkach
Za naruszenie organizacji i porządku w procesie pracy przełożony może ukarać podwładnego upomnieniem, naganą lub uszczuplić mu pensję
Musi jednak przy tym przestrzegać procedury określonej w kodeksie pracy. Najważniejsze jej elementy to: zachowanie dwutygodniowego terminu, wysłuchanie pracownika, wymierzenie mu kary i zawiadomienie podwładnego.
Bezprawność i wina
Rodzaj i zasady wymierzania kar określają przepisy. Szef nie może ich modyfikować. Katalog kodeksowy obejmuje: upomnienie, naganę i karę pieniężną, z tego najlżejsze jest upomnienie, a najcięższą sankcja pieniężna. Kary porządkowe stosuje się za tzw. przekroczenia pracownicze, czyli za to, że podwładny nie przestrzega organizacji i porządku w procesie pracy. Przesłanką do nałożenia kary jest bezprawne i zawinione działanie podwładnego.
Bezprawność oznacza obiektywne naruszenie obowiązków wynikających z kodeksu pracy, układów, regulaminów czy poleceń przełożonego. Wina to element subiektywny, określający nastawienie psychiczne pracownika do spowodowanego naruszenia. Może przybrać formę umyślną lub nieumyślną.
Sąd Najwyższy uznał, że nie można przypisać winy pracownikowi, którego wezwano do sądu jako świadka i po złożeniu zeznań, na żądanie pełnomocnika, pozostał na sali rozpraw (wyrok SN z 23 stycznia 1998 r., I PN 500/97).
Natomiast podwładnemu, który uczestniczy w naradzie organów samorządowych w sprawie realizacji celów społecznych, mimo że przełożony nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta