Strony występujące z roszczeniem nie są ograniczone terminem
Ciężar wykazania wysokości dochodzonego wynagrodzenia ciąży na wnioskodawcy
Gdy przedsiębiorca przesyłowy i właściciel nieruchomości nie mogą się porozumieć, w sprawie zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu.
„RZECZPOSPOLITA" RADZI:
Zalecane jest załączenie do wniosku o ustanowienie służebności przesyłu dowodów potwierdzających podjęcie przez strony próby ugodowego uregulowania sposobu korzystania z urządzeń przesyłowych. Mogą być nimi wysłane do drugiej strony pisma z wezwaniem do zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu bądź protokół posiedzenia pojednawczego wyznaczonego w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu.
Żadna ze stron nie jest ograniczona terminem, w ciągu którego może złożyć wniosek o ustanowienie służebności przesyłu. Z uchwały Sądu Najwyższego z 20 lutego 2013 r., III CZP 101/12 wynika, że roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu przewidziane w art. 3052 § 1 kodeksu cywilnego nie ulega przedawnieniu.
Pożądane jest zatem jego fachowe przygotowanie przed złożeniem w sądzie. Sądem właściwym do złożenia wniosku o ustanowienie służebności przesyłu będzie sąd rejonowy właściwy według miejsca położenia nieruchomości, która ma zostać obciążona tą służebnością.
Co we wniosku
Poza ogólnymi wymogami dla pism procesowych i pozwu, wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta