Czy warto wycofać auto z firmy
OPTYMALIZACJA | Przekazanie na cele osobiste samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności krócej niż 12 miesięcy może się okazać niekorzystne dla podatnika. Spowoduje bowiem konieczność korekty kosztów.
W ramach omawiania rozwiązań optymalizacyjnych warto zwrócić uwagę na decyzje, które mogą w konsekwencji wywołać niekorzystne skutki podatkowe. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku wycofywania składnika majątkowego (np. samochodu) z działalności gospodarczej.
Zarządzając swoim majątkiem, warto mieć na uwadze przepisy ustawy o PIT i ich skutki. Kwestia ta jest istotna zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą o mniejszych rozmiarach, gdzie granica między majątkiem prywatnym a firmowym często się zaciera.
Co mówią przepisy
Generalna zasada odnosząca się do kosztów uzyskania przychodów w PIT mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów), z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie (innych niż grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta