Zapłacisz od kilku do ponad 50 procent
W mało skomplikowanych sprawach prowizje firm windykacyjnych wynoszą 3–5 proc. wartości długu. Ale gdy należności nie są regulowane od wielu lat, opłaty przekraczają 50 proc.
Powstaje coraz więcej małych firm windykacyjnych. Konkurencja między nimi się zaostrza. Dodatkowo mamy spowolnienie w gospodarce. Wszystko to przekłada się na ceny usług. Stawki za ściąganie długów idą w dół.
Standardem na tym rynku jest wynagrodzenie naliczane jako prowizja od odzyskanych kwot na zasadzie success-fee (premia za sukces).
– Proces wyceny opiera się na statystycznej analizie danych historycznych. Decydujące znaczenie mają takie parametry jak: branża, w której działa wierzyciel; struktura wierzytelności pod względem produktów, salda i terminów; tzw. agencyjność spraw, czyli historia windykacyjna oraz specyfika danego procesu windykacyjnego – mówi Tomasz Strama, kierownik Departamentu Rozwoju Biznesu w spółce Kruk.
Wpływ na wysokość prowizji ma więc m.in. wartość wierzytelności, stopień jej przeterminowania, etap windykacji oraz rodzaj działań, jakie ma podjąć firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta