Trwa wielkie polowanie na dywidendy
Inwestycje | Spółka zapowiedziała, że podzieli się zyskiem z akcjonariuszami? Nie jest to jeszcze wystarczający powód, by kupić jej akcje. Ważniejsza jest ocena dotychczasowych wyników firmy i jej potencjału.
Cezary adamczyk
Po raz pierwszy w historii średnia stopa dywidendy dla krajowych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie przewyższyła rentowność pięcioletnich obligacji skarbowych. Z naszych szacunków wynika, że przeciętna stopa dywidendy wynosi 4,5 proc., podczas gdy rentowność papierów skarbowych kształtuje się w tym roku na przeciętnym poziomie około 3,2 proc.
Ponieważ Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie zakończyła jeszcze cyklu obniżek stóp procentowych, te dysproporcje mogą się jeszcze zwiększyć na korzyść akcji. Już samo to zestawienie pokazuje, że inwestycje na giełdzie są coraz bardziej atrakcyjne.
Są efektywniejsze i płacą dywidendy
Kupując akcje z myślą o zainkasowaniu dywidendy nie powinniśmy kierować się jedynie jej wysokością. Należy zwracać uwagę na firmy, które systematycznie zwiększają przychody i zyski. Właśnie te parametry, a nie wysoka dywidenda powinny być podstawowym kryterium wyboru spółki. Wypłata z zysku może być tylko dodatkowym bonusem.
15,7 proc. taką stopą dywidendy w tym roku może się pochwalić Synthos. Na razie jest to rekord
Ponieważ właśnie jesteśmy po sezonie publikacji wyników finansowych, postanowiliśmy sprawdzić, jak spółki wypłacające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta