Najniższa cena nie zawsze idzie w parze z najwyższą jakością
Przedsiębiorstwo dostaje dostęp do finansowania, ale też do wielu usług dodatkowych. I w dużej mierze od ich zakresu zależą ostateczne koszty. W przypadku najmniejszych firm mogą sięgać nawet 5 proc.
Ile firma zapłaci za faktoring? Nie ma jednej ceny. Opłaty są ustalane indywidualnie. Zależą oczywiście od polityki instytucji oferującej usługę, ale też od liczby odbiorców zgłoszonych do faktoringu i liczby finansowanych faktur. Pod uwagę bierze się również wielkość transakcji i jakość portfela należności klienta. Im większa transakcja, lepsza jakość portfela, tym jednostkowy koszt faktoringu jest niższy.
– Wpływ na koszty ma wielkość obrotu zgłoszonego do faktoringu, zakres współpracy i usług dodatkowych świadczonych przez faktora – mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services.
Standardowo na koszt faktoringu składa się:
∑ oprocentowanie oparte na stawce referencyjnej (może to być WIBOR, EURIBOR albo LIBOR), powiększonej o uzgodnioną marżę;
∑ prowizja faktoringowa (operacyjna) liczona jako procent przekazanych do faktoringu wierzytelności; stosuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta