Gdy w trakcie miesiąca zmienia się wymiar etatu lub stawka pensji
UMOWY | Wynagrodzenie podwładnego musi uwzględniać jakość i ilość świadczonej pracy. Dlatego trzeba je modyfikować, gdy liczba godzin wykonywania zadań zostaje podwyższona lub ulega obniżce.
Agata Lankamer–Prasołek
Wymiar czasu pracy pracownika to liczba godzin, jaka przypada mu do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. W związku z tym każda zmiana tego wymiaru oznacza automatycznie konieczność ponownego przeliczenia godzin pracy. To zaś skutkuje inną wysokością wynagrodzenia i obowiązkiem jego ponownego przeliczenia. Pensja pracownika ma bowiem odpowiadać nie tylko rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania, lecz ma też uwzględniać jakość i ilość świadczonej pracy. Najlepiej zatem, aby modyfikacja wynagrodzenia określonego stałą stawką miesięczną następowała z pierwszym dniem miesiąca. Wówczas nie wymaga to dodatkowych obliczeń. Czasem jednak taka zmiana następuje w trakcie miesiąca, a to rodzi problemy praktyczne.
Kiedy rachujemy dwa razy
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, czyli dni wystających poza pełne tygodnie (art. 130 § 1 k.p.).
Należy jednak pamiętać, że wymiar ten obniża każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela – o 8 godzin, jak i każda usprawiedliwiona nieobecność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta