Sprawdzone na rynkach zachodnich
Inwestycje | Większość funduszy dywidendowych dostępnych w Polsce lokuje w spółki notowane za granicą.
Fundusze dywidendowe to sprawdzone rozwiązanie na rynkach zachodnich. W Polsce taka strategia jest trudna do realizacji.
– Za inwestowaniem w fundusze dywidendowe przemawia to, że w ostatnim czasie coraz więcej spółek notowanych na warszawskiej giełdzie decyduje się na wypłatę dywidendy, a część firm nawet zwiększa kwoty, którymi zamierza podzielić się z akcjonariuszami – mówi Tomasz Matras, zarządzający subfunduszem UniAkcje Dywidendowy w Union Investment TFI.
W ubiegłym roku – według danych Giełdy Papierów Wartościowych – średnia stopa dywidendy sięgnęła aż 3,9 proc. W tym roku analitycy przewidują, że premie wypłacone akcjonariuszom z zysków za 2012 r. będą nieco mniejsze (3,7 proc.), ale i tak przewyższą stopę zwrotu z inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe czy lokaty bankowe.
Rentowność dziesięciolatek wynosi obecnie ok. 3,5 proc. w skali roku, a średnie oprocentowanie rocznych depozytów – według majowych danych porównywarki Comperia.pl – 3 proc. Widać więc, że na tle tych lokat średnie zyski z samych dywidend (pomijając ewentualny wzrost kursu akcji) są całkiem atrakcyjnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta