Gmina może odliczyć część VAT od nabytych usług prawnych
Jednostka samorządowa, na rzecz której kancelaria udziela porad prawnych w zakresie prowadzonej przez nią działalności mieszanej, przy ustalaniu podatku naliczonego musi zastosować proporcję
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 maja 2013 r. (ITPP1/443-166/13/MN).
Gmina zawarła umowę z kancelarią prawną na świadczenie usług doradztwa prawnego. Świadczone przez kancelarię na rzecz gminy usługi prawnicze dotyczyły między innymi kwestii związanych z przeprowadzeniem prawnopodatkowej analizy w zakresie możliwości skorzystania przez gminę z odliczenia VAT przy zastosowaniu proporcji określonej w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
W tym zakresie, usługi obejmowały przygotowanie wniosku do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia możliwości odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z działalnością mieszaną, tj. opodatkowaną, zwolnioną lub niepodlegającą opodatkowaniu VAT przy wykorzystaniu proporcji sprzedaży.
Usługi prawnicze obejmowały również udzielenie gminie wsparcia dotyczącego bieżącego rozliczania VAT, w tym skorygowanie deklaracji za okresy przeszłe. W związku z tym gmina zadała pytanie, czy ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta