Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty sądowe nie są dziś za wysokie

08 lipca 2013 | Prawo | Aleksandra Tarka
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Bogusław Dauter. O tym, czy podatnicy w sądach administracyjnych płacą 
za dużo, czy prawo pomocy gwarantuje dochodzenie sprawiedliwości, a postępowanie przed sądem kasacyjnym rzeczywiście jest przewlekłe – mówi sędzia Izby Finansowej NSA w rozmowie z Aleksandrą Tarką.

Rz: Dlaczego tak dużo trzeba płacić za sprawę podatkową przed sądem administracyjnym? Czy nie uważa pan, że wpisy sądowe od spraw podatkowych są za wysokie?

Bogusław Dauter: Nie, nie uważam, że wpisy są za wysokie. Jedną z podstawowych zasad postępowania przed sądami administracyjnymi jest to, że każdy, kto bierze w nim udział, sam ponosi jego koszty. Zasada ekwiwalentności zaczyna działać dopiero na etapie postępowania kasacyjnego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Polega ona na tym, że w zależności od wyniku postępowania ten, kto wygrywa, uzyskuje zwrot kosztów od przegranego. Ten, kto wniósł skargę kasacyjną (czyli zainicjował postępowanie przed NSA) i wygrał, otrzymuje od strony przeciwnej koszty związane z tym procesem.

Jeśli chodzi o postępowanie przed sądem administracyjnym w sprawach podatkowych, to koszty dzielą się na opłaty i pozostałe. Wśród opłat najistotniejszy jest wpis sądowy. Jest on pobierany od każdej sprawy. Są wpisy stałe i stosunkowe. Przy tym najwyższy wpis stały pobierany w sprawach podatkowych wynosi 500 zł. Rzeczywiście jednak w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia jest należność pieniężna, od których pobierany jest wpis stosunkowy, opłaty są znacznie wyższe. Maksymalny wpis stosunkowy może wynieść w tym wypadku 100 tys. zł.

Te stawki obowiązują od 2004 r., czyli od wejścia w życie reformy sądownictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9581

Wydanie: 9581

Spis treści
Zamów abonament