Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sprzedaż ziemi pozwoli uciec przed opłatą adiacencką?

08 lipca 2013 | Nieruchomości | gb
Grzegorz Kalinowski – radca prawny, partner odpowiedzialny za praktykę prawa nieruchomości,  prawa budowlanego i inwestycji infrastrukturalnych w Kancelarii Walczyński Kalinowski & Partners.  Autor bloga RealEstateLaw.pl.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Grzegorz Kalinowski – radca prawny, partner odpowiedzialny za praktykę prawa nieruchomości, prawa budowlanego i inwestycji infrastrukturalnych w Kancelarii Walczyński Kalinowski & Partners. Autor bloga RealEstateLaw.pl.

Wójt czy burmistrz nie musi naliczać opłaty adiacenckiej. Jeśli jednak to zrobił, a właściciel działki odmawia zapłaty, 
powinien liczyć się z zajęciem wynagrodzenia.

Kiedy właściciel działki powinien być przygotowany na to, że będzie musiał zapłacić opłatę adiacencką?

Grzegorz Kalinowski: Odpowiedź na to pytanie odnaleźć można już w definicji tej opłaty, zawartej w ustawie z 21 sierpnia 1997 r., o gospodarce nieruchomościami (UGN). Opłata adiacencka jest ustalana w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej (finansowaną z określonych w ustawie źródeł) albo w związku ze scaleniem i ponownym podziałem nieruchomości, a także w przypadku podziału nieruchomości. Zawsze, gdy wymienione zdarzenia będą dotyczyć konkretnej nieruchomości, jej właściciel powinien być przygotowany na ustalenie opłaty adiacenckiej oraz obowiązek jej uiszczenia.

Czy zatem naliczanie opłaty jest automatyczne?

Warunkiem koniecznym dla możliwości ustalenia opłaty jest wzrost wartości nieruchomości na skutek wymienionych zdarzeń. Nie można przyjąć, że każde z nich, niejako z automatu, implikuje wzrost wartości nieruchomości i dlatego taki skutek powinien być każdorazowo należycie wykazany – potwierdzony stosowną opinią rzeczoznawcy. Sens omawianej opłaty wyraża się bowiem w udziale gminy w zysku z tytułu wzrostu wartości konkretnej nieruchomości.

Warto dodać, że zgodnie z UGN, przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9581

Wydanie: 9581

Spis treści
Zamów abonament