Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa goni za przemysłem

08 lipca 2013 | Ekonomia | Andrzej Halesiak
źródło: Rzeczpospolita

Nie będzie sukcesu programu reindustrializacji UE, 
póki decydenci nie potraktują jej krajów jako jednego organizmu gospodarczego – pisze dyrektor w Pekao, członek Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Nie możemy nadal pozwalać, aby przemysł opuszczał Europę" – mówił niedawno A. Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości. „Europa na czele nowej rewolucji przemysłowej" – to jedno z haseł, jakie można dziś usłyszeć w Brukseli. UE dołącza do grona tych, którzy w uprzemysłowieniu widzą szansę na wzrost i tworzenie miejsc pracy.

Tylko czy w sytuacji, kiedy wszyscy na świecie chcą produkować i eksportować znajdą się tacy, którzy będą chcieli i mieli za co to kupić? Czy chęć odbudowania przemysłu we wszystkich krajach UE nie stoi w sprzeczności z procesami specjalizacji uruchomionymi przez integrację gospodarczą (w tym euro) i czy w związku z tym nie będzie raczej prowadzić do nieefektywności? Czy wreszcie pod hasłami reindustrializacji nie zaczną się kryć dążenia autarkiczne?

Aby uprzemysłowienie było korzystne dla Europy, potrzebne są: ochrona istniejącego już potencjału produkcyjnego (co w kontekście niektórych polityk – np. ekologicznej – nie jest wcale takie oczywiste) oraz taki rozwój przemysłu, który tworzył będzie sytuację „win-win" z punktu widzenia globalnej gospodarki. To drugie oznacza w praktyce tworzenie nowych produktów i rynków (w oparciu o innowacyjność), a tym samym nowych strumieni dochodów.

Nie będzie to możliwe bez stworzenia warunków do długofalowego inwestowania, czyli wyeliminowania czynnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9581

Wydanie: 9581

Spis treści
Zamów abonament