Banki będą zabiegać o małe firmy
Kredyt na start młoda firma może uzyskać nawet na 60 miesięcy. Nie zawsze bank żąda zabezpieczenia i prowizji
– Przedsiębiorcy zakładający dziś nowe firmy mają lepszą sytuację niż osoby, które rozpoczynały własny biznes jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim dlatego, że obecnie instytucje finansowe myślą o tzw. start-upach już nie jako o pojedynczych jednostkach, ale jak o stale poszerzającej się grupie firm i tworzą dla nich specjalne propozycje – mówi Elżbieta Kopka, ekspert firmy Invigo.
Dodaje, że na razie oferta kredytów dla start-upów nie jest zbyt szeroka, ale chętnych do prowadzenia własnego biznesu przybywa, więc coraz więcej banków oferuje dla nich finansowanie.
Nim pójdziesz do banku
Eksperci podkreślają, że główną cechą typowych kredytów dla start-upów jest brak wymogu dotyczącego minimalnego okresu prowadzenia działalności. Tak więc są to produkty, z których mogą korzystać zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają biznes i potrzebują środków na rozruch przedsiębiorstwa, jak również ci, którzy np. od kilku lub kilkunastu miesięcy działają na rynku. – Ta druga, bardziej zaawansowana stażem na rynku grupa przedsiębiorców ma większe możliwości ubiegania się o wyższe kwoty, jeśli np. kredyt zostanie przyznany w ramach bankowego konta – podpowiada Elżbieta Kopka.
Kredyty dla start-upów są udzielane na stosunkowo niewielkie kwoty – w zależności od banku od kilku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta