Sprawniejsze upadłości
Wierzyciele prywatni odzyskują przy bankructwie kontrahentów średnio około 15–20 proc. należności.
1. Znaczna poprawa
Pod względem skuteczności postępowań upadłościowych Bank Światowy w raporcie za 2013 r. ocenił nas całkiem nieźle. Wskoczyliśmy na 37. pozycję z 91. rok wcześniej. Choć postępowanie trwa ciągle około trzech lat, a jego koszty to 15 proc. masy upadłościowej, to jednak poprawiła się znacznie średnia stopa zwrotu, czyli to, co odzyskują wierzyciele. Obecnie to ok. 54,5 centa na 1 dolara wierzytelności ogółem, we wcześniejszych latach – nieco ponad 30 centów.
2. 15 proc. dla prywatnych
Nieco inaczej wygląda stopa zwrotu z punktu widzenia prywatnych wierzycieli – zdrowych firm, które upadłej spółce dostarczały towary czy usługi. – Tu stopień zaspokojenia wynosi przeciętnie 15–20 proc. – komentuje Marcin Krzemiński, radca prawny, syndyk z kancelarii WMKN. Dodaje, że w uprzywilejowanej sytuacji są wierzyciele dysponujący zabezpieczeniami rzeczowymi (np. banki), bowiem środki uzyskane ze sprzedaży np. nieruchomości przeznaczane są na ich spłatę w pierwszej kolejności. Pozostali wierzyciele prywatni umieszczani są zasadniczo w IV kategorii zaspokojenia, m.in. po kosztach postępowania, podatkach i pracownikach. – Zasadne wydają się postulaty, by znieść uprzywilejowanie należności publicznoprawnych i zrównać sytuację Skarbu Państwa z wierzycielami prywatnymi – dodaje Krzemiński.
3. Dłużnicy zwlekają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta