Kłótliwy pracownik szybko straci posadę
Krytyka szefa to m.in. przejaw dbałości podwładnego o dobro zakładu. Taka opinia musi być wyrażona we właściwej formie i dotyczyć organizacji pracy . Gdy scysja z zatrudnionym jest poważna, pracodawca może nałożyć karę lub wymówić angaż
Posłuszeństwo wobec szefa ma swoje granice. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy, który w wyroku z 10 września 1997 r. (I PKN 244/97) orzekł, że bezkrytyczne wykonanie przez pracownika bezprawnych poleceń przełożonego może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.).
Pracodawca musi więc liczyć się z tym, że bezrefleksyjne żądanie wykonywania jego poleceń to zła droga (wyrok SN z 2 czerwca 2010 r., II PK 364/09).
Dopuszczalny jest zatem pewien stopień krytycyzmu, racjonalnej oceny sytuacji, której można oczekiwać od osoby wykonującej określony zawód, rodzaj pracy czy pełniącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta