Franciszek nie zrobi rewolucji
Pielgrzymka papieża do Brazylii mogła otworzyć nowy rozdział w stosunkach Watykanu z teologią wyzwolenia. Mogła, ale nie otworzyła – pisze były jezuita.
Ma rację redaktor Filip Memches, gdy pisze: „Franciszek jednak nie zamierza być doktrynalnym reformatorem" (w tekście „Krzywda uczyniona ojcu Rydzykowi, „Rz" 31 lipca 2013). Przekonuje o tym uważna lektura tekstów wygłoszonych w Brazylii w ramach XXVIII Światowych Dni Młodzieży. Są one dostępne na stronach watykańskich, więc każdy może sobie sam na ich temat zdanie wyrobić. Poniżej wskazuję te wypowiedzi papieża, które zwróciły moją uwagę.
Raban, ale kościelny
Pielgrzymka argentyńskiego papieża Franciszka do Brazylii w lipcu 2013 roku i jego poparcie dla oburzonych i marginalizowanych mogła otworzyć nowy rozdział w stosunkach Watykanu z teologią wyzwolenia. Mogła, ale nie otworzyła. Uważna lektura jego tekstów nie pozostawia żadnych wątpliwości. Franciszek jest i pozostał sceptykiem wobec głównych dokonań teologii wyzwolenia.
Wprawdzie już w samolocie w czasie spotkania z dziennikarzami 22 lipca, powołując się na lekturę analiz socjologicznych (to, co zwykli robić teologowie wyzwolenia), powiedział: „Potrzebna jest kultura integracji, kultura spotkania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta