Prokuratura nie jest już niezależna
Państwo, w którym zgodne z prawem decyzje procesowe śledczych są zmieniane pod wpływem krytyki medialnej, jest słabe – twierdzi prawnik.
Lektura artykułu prokuratora Jacka Skały („Rzeczpospolita" z 2 lipca 2013 roku) „Totalna reforma k.p.k." prowadzi do wniosku, iż intencją autora było przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii społecznej na nieprzygotowanie prokuratury do nadchodzących zmian w procedurze karnej. Tym samym z treści tej publikacji można odczytać swoisty apel o konieczność przeprowadzenia rewolucyjnej reformy prokuratury.
Ostatnie negatywne wydarzenia, związane z różnymi działaniami prokuratur w Polsce, a w szczególności tej w Białymstoku, wskazują, że w prokuraturze nie dzieje się dobrze.
Stanowisko prokuratora w sprawie znaku swastyki, trzeba przyznać dość zaskakujące, wywołało, i słusznie, kolejną dyskusję społeczną o kondycji polskiej prokuratury, jako instytucji, oraz o kondycji polskich prokuratorów in personam. Być może tylko dzięki tak kontrowersyjnej decyzji prokuratora o umorzeniu postępowania dyskusja ta była w stanie zainteresować, z jednej strony media, z drugiej znaczną część społeczeństwa. Chociaż pewną zasadą jest już, iż dyskusja nad stanem prokuratury w Polsce odbywa się tylko w przypadkach spektakularnych wpadek, będących udziałem przedstawicieli prokuratury.
Nie ma łatwego zadania prokurator generalny, który jest zmuszony do tłumaczenia się za podległych sobie prokuratorów, szczególnie w tak oczywistych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta