Jak zatrzymać dobrego pracownika
Spowolnienie gospodarcze w wielu firmach odbiło nie tylko na zatrudnieniu i zarobkach, ale również na atmosferze, co zwiększa ryzyko utraty talentów.
Szef Małgorzaty, 25-letniej absolwentki ekonomii i marketingu był kompletnie zaskoczony, gdy niedawno usłyszał, że zaledwie po roku pracy młoda, ambitna kobieta chce odejść z firmy. Rezygnuje z etatu w jednym z warszawskich centrów usług technologicznych, gdzie na każde ogłoszenie spływają dziesiątki CV?
Jego zdziwienie wzrosło, gdy dowiedział się, że Małgorzata odchodzi, bo szukała i znalazła sobie lepszą pracę. Zyskała większe możliwości rozwoju i kilkaset złotych podwyżki. Firma wraz z jej odejściem straciła dużo więcej.
Dwukrotność płacy
Dla pracodawcy odejście pracownika to dodatkowy koszt związany z przejściowym wakatem, a potem rekrutacją jego następcy. Jak oceniają eksperci z firmy rekrutacyjnej Antal International, nawet na szeregowych stanowiskach jest to równowartość dwumiesięcznych zarobków, a w przypadku specjalistów nawet siedmiokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Adam Wrona z firmy doradczej Sedlak & Sedlak przypomina dane amerykańskiej firmy SHRM, według której całkowite koszty związane z odejściem kluczowego pracownika i poszukiwaniem następcy mogą sięgnąć dwukrotności rocznych zarobków na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta