Naprawiają absurdy Karty nauczyciela
Sępólno Krajeńskie znalazło sposób na pedagogów. Dzieci mają dodatkowe zajęcia, a gmina mniejsze wydatki.
Świecące pustkami w wakacje i przerwy świąteczne szkoły. Brak zajęć dla zdolnych uczniów. Kłopoty samorządów z koniecznością wypłaty nauczycielom specjalnych dodatków w sytuacji, gdy nie zarabiają średnich pensji. Lokalny klincz między środowiskiem pedagogów a zarządzającymi szkołami samorządowcami. Polska codzienność.
Inaczej wygląda to w gminie Sępólno Krajeńskie, leżącej w województwie kujawsko-pomorskim. Włodarze tego miasta od siedmiu lat zarządzają oświatą na tyle elastycznie, że nie borykają się z ogólnopolskimi problemami.
– Nasz grant oświatowy to autorskie rozwiązanie polegające na realizacji zajęć dodatkowych w szkołach i przedszkolach. Nie płacimy nauczycielom za to, że nimi są, ale za dodatkową pracę. Naprawiamy w ten sposób złe prawo, jakim jest Karta nauczyciela – mówi „Rz" Marek Tymecki, dyrektor zakładu obsługi oświaty samorządowej w Sępólnie.
Ich program zdobył właśnie kolejny laur. Został nagrodzony przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Powiatów Polskich w konkursie na „Samorządowego lidera zarządzania". W 2011 roku zdobył grand prix i tytuł Mecenasa Wiedzy w konkursie „Samorządowy lider edukacji" organizowanym przez Fundację Rozwoju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta