Meczet w kościele
Nad Bosforem słynne zabytkowe kościoły coraz częściej zmieniane są w meczety.
Położony na tarasie skalnym u wybrzeży Morza Czarnego Kościół Hagia Sophia, czyli Mądrości Bożej w Trabzonie, góruje nad portowym miastem. Nie jest aż tak znany, jak słynna świątynia w Stambule, ale uchodzi za jeden z najznamienitszych przykładów późnej architektury bizantyjskiej. Słynie przede wszystkim z pochodzących z XIII w., wciąż tętniących kolorami fresków przedstawiających sceny biblijne i z przepięknych mozaik.
Choć od pół wieku znajdowało się tu muzeum, nie można ich już podziwiać. Polichromie skwapliwie zakryto prześcieradłami, a czerwone dywany rozpostarto na podłogach. Od niedawna trapezuncka świątynia jest meczetem.
W liczącej 75 mln obywateli Turcji 97 proc. stanowią muzułmanie, chrześcijan zostało zaledwie 150 tys.
To samo może się stać z wieloma innymi zabytkami, które niegdyś były chrześcijańskimi świątyniami. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat, jako muzea, znajdowały się pod specjalną ochroną świeckiego państwa, jakim chciała być Turcja. To, co się dzieje z nimi teraz, świadczy nie tyle nawet o sytuacji mniejszości chrześcijańskiej (w liczącej przeszło 75 mln obywateli Turcji, muzułmanie stanowią 97 proc. obywateli, a prawosławnych, grekokatolików i innych wyznawców chrześcijaństwa pozostało zaledwie około 150 tys.) Może przede wszystkim jest to papierek lakmusowy wskazujący, jak szybko i mocno Turcja się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta