Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka ponad podziałami

24 sierpnia 2013 | Kraj | Wiktor Ferfecki
Niedawne głosowanie w sprawie uboju rytualnego to spektakularny sukces Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, jednego ze 124 działających w Sejmie
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Niedawne głosowanie w sprawie uboju rytualnego to spektakularny sukces Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, jednego ze 124 działających w Sejmie

Choć na sali obrad posłowie obrzucają się inwektywami, poza nią kwitnie ponadpartyjna współpraca.

„To przełom. Chyba po raz pierwszy dwaj byli premierzy, z dwóch przeciwległych krańców politycznej sceny, postanawiają działać na rzecz otwarcia polskim przedsiębiorcom nowego, niełatwego rynku" – napisał w blogu senator Platformy Jan Libicki po tym, gdy ujawniliśmy w „Rz", że Józef Oleksy i Kazimierz Marcinkiewicz tworzą izbę gospodarczą mającą ułatwić handel z Rosją.

Sprawa wywołała ożywione komentarze, bo Oleksy jest wiceszefem SLD, a Marcinkiewicz stał na czele rządu PiS. W polskiej polityce tak otwarta ponadpolityczna współpraca wydaje się należeć do rzadkości. Jednak tam, gdzie nie ma telewizyjnych kamer, jest czymś oczywistym. – Gdy wchodzimy na posiedzenie, legitymacje partyjne zostawiamy za drzwiami – mówi poseł PO Paweł Suski, szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

W polityce aż kipi od nienawiści. Odskocznią jest pozytywna wspólna praca – mówi Jan Łopata (PSL)

To jeden ze 124 zespołów w Sejmie. Posłowie mogą tworzyć je zupełnie dowolnie, a za pracę w nich nie pobierają żadnych korzyści. Niektóre są zdominowane przez członków jednego klubu, jednak wiele ma ponadpolityczny charakter. Jakby w zaprzeczeniu tezy o głębokich podziałach między partiami, które formułują publicyści i politolodzy.

Dla dobra zwierząt

– W Polsce nie ma ordynacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9621

Zamów abonament