Polska miękka siła w Londynie
Rozwija się unikatowy projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego w stolicy Wielkiej Brytanii.
Na Wyspach żyje ok. 800 tys. naszych rodaków. W samym Londynie może ich być ok. 400 tys. Język polski stał się w tym mieście drugim najczęściej używanym, zaraz po angielskim. Skala naszej emigracji po 2004 r., czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, zaskoczyła wszystkich. Nawet demografów.
Już nie tylko na zmywaku
Do tej pory przyzwyczailiśmy się, że najczęściej emigranci wykonują proste prace, często poniżej swoich kwalifikacji. Popularne określenia to „praca na zmywaku" czy w „kontraktorce". Ale ten czas mija. Coraz więcej naszych rodaków albo wspina się po szczeblach kariery, albo zakłada firmy i działa na własną rękę.
Ten trend wyczuwają instytucje, jakie powstają „wokół" naszej emigracji. Coraz więcej jest polskich gazet, stowarzyszeń czy oferty edukacyjnej dla Polaków.
Jednym z takich przedsięwzięć jest Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (PON UJ) w Londynie.
– Powstał w 2012 r., by kształcić naszych emigrantów na ambasadorów relacji polsko-brytyjskich. Chcemy też im ułatwiać kontakt z krajem – mówi prof. Arkady Rzegocki, szef projektu.
Nazywa to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta