Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs waluty warto zastosować

17 września 2013 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Firma, która wystawia faktury w euro, wykazane na nich kwoty musi przeliczać na złote. Od tego, kiedy to zrobi, zależy wysokość zobowiązania wobec fiskusa

Wyrażone w walutach obcych kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania muszą być dla celów VAT przeliczane na złote. W złotówkach muszą być również wyrażane kwoty podatku wykazywane na fakturach. Zasady, na jakich dla celów VAT dokonuje się takich przeliczeń, są określone w art. 31a ustawy o VAT oraz w dwóch szczególnych przypadkach – przez § 35 i 36 rozporządzenia wykonawczego.

Zasadą wynikającą z tych przepisów jest, że kwoty określone w walucie obcej przeliczane są dla celów VAT na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Alternatywnie podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (zob. art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Stosując ten przepis podatnicy mogą optymalizować kurs przeliczeniowy dla celów VAT na jeden z dwóch sposobów.

Po pierwsze, mogą – w zakresie, w jakim jest to możliwe – opóźniać moment powstania obowiązku podatkowego zakładając, że kurs przeliczeniowy waluty obcej w kolejnych dniach się obniży.

Sposób ten jest szczególnie łatwy do stosowania w stanie prawnym obowiązującym do końca 2013...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9641

Wydanie: 9641

Spis treści
Zamów abonament