Reforma nie uzdrowi procesu
Czy ostatnie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego są zgodne z konstytucją – zastanawia się radca prawny.
W lipcu weszła w życie nowelizacja k.p.c., która wprowadziła do niego nowe zasady, mające na celu ochronę pozwanych przed pomyłkami sądu i komorników. Uchwalone przepisy uważam za dalece kontrowersyjne.
PESEL pozwanego
Pierwsze rozwiązanie polega na obowiązku podawania przez powoda numeru PESEL pozwanego, ewentualnie innych danych, które pozwalałyby na ustalenie tego numeru przez sąd, pod rygorem zawieszenia postępowania (art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c.). Tendencję, by w orzeczeniach sądowych podawać dodatkowe informacje indywidualizujące strony, bez wątpienia należy uznać za słuszną. Uważam jednak, że decyzja w tym przedmiocie powinna była zostać pozostawiona arbitralnej decyzji sądu, tak aby móc dopasować ją do konkretnej sprawy.
Ustalanie w urzędzie numeru PESEL następuje na podstawie takich danych jak: imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, nazwisko rodowe. Pojawia się pytanie, skąd powód miałby znać takie informacje, skoro nie posiada nawet numeru pozwanego, a często nie zna nawet jego aktualnego adresu zamieszkania.
W dodatku ustawodawca nie przewidział żadnych rozwiązań przejściowych, z których by wynikało, że obowiązek podawania numeru PESEL dotyczyć będzie stosunków prawnych powstających w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta