Kierowca karetki jeździ na szczególnych zasadach
Czas pracy i część dokumentacji kierowców ratownictwa medycznego różnią się od tego, czego wymaga się od innych prowadzących pojazdy w celach zarobkowych
- Które przepisy ustawy o czasie pracy kierowców dotyczą kierowców samochodów ratownictwa medycznego oraz usług transportowych? Chodzi o samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony oraz konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Jakie dokumenty powinien mieć pracownik, aby mógł wykonywać pracę takiego szofera? – pyta czytelniczka.
Zatrudnienie na stanowisku kierowcy powoduje, że pierwszeństwo stosowania wobec tego pracownika będzie mieć ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1155 ze zm., dalej ustawa).
Zwrócił na to uwagę Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z 11 sierpnia 2008 r. w sprawie umów o pracę kierowców (GPP-302-4560-609/08/PE). Uznał, że jeśli strony angażu zgodnie określiły taki rodzaj pracy (stanowisko), inspektor ma prawo weryfikować zgodność organizacji czasu pracy podwładnego ze szczególnymi przepisami ustawy.
Co nie obowiązuje...
Pojazdy ratownictwa medycznego wyłączono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta