Jakie uprawnienia dla udziałowców
Ryzyko związane z kapitałem musi odpowiadać zakresowi uprawnień, jakie przypadają akcjonariuszowi. Im większy kapitał i ryzyko, tym większy może być zakres przyznanych praw
Małgorzata Sas Dorota Szlachetko-Reiter
Udziałowcy spółek handlowych w celu uregulowania wzajemnych obowiązków i praw mogą zdecydować się na zawarcie umowy lub porozumienia, które kompleksowo określi ich działania, najczęściej w związku z realizacją kluczowego dla spółki przedsięwzięcia lub inwestycji. W przypadku gdy stroną umowy ma być podmiot zewnętrzny, który planuje zainwestować w spółkę, poprzez objęcie lub nabycie udziałów albo akcji, umowa taka jest zazwyczaj rozbudowana i przyjmuje formę umowy inwestycyjnej.
Korzyści inwestora
Treść i konstrukcja takiej umowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji inwestycji w spółkę przez dotychczasowych udziałowców lub nowego inwestora, w szczególności, gdy proces inwestycyjny jest skomplikowany, wieloetapowy i długotrwały. Zasadniczym celem porozumienia wspólników, jak również umowy inwestycyjnej, jest uregulowanie ram współpracy, zarówno na etapie poprzedzającym zamknięcie inwestycji, jak i po wejściu inwestora do struktury korporacyjnej spółki.
Dla każdego udziałowca lub inwestora, a w szczególności dla inwestora finansowego fundamentalne znaczenie ma uzyskanie silnego wpływu na proces zarządzania spółką oraz posiadanie efektywnych mechanizmów kontroli nad organami spółki i ich działaniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta