Jak odeprzeć zarzuty o nękanie
Choć w sądach przybywa spraw o odszkodowania za działania mobbingowe, to pracodawcy coraz skuteczniej bronią się przed takimi roszczeniami. Wskazówki daje Sąd Najwyższy
Kluczowe znaczenie mają działania prewencyjne. Artykuł 943 k.p. nakłada na szefa obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i jeżeli zrealizował go należycie, to zapewne oczyści się z zarzutów. Przed sądem to on musi wykazać, że z należytą starannością wywiązał się z tej powinności.
Regulamin lub procedury
W wyroku z 3 sierpnia 2011 r. (I PK 35/11) SN wyjaśnił, że przeciwdziałać mobbingowi można w szczególności przez szkolenie pracowników, informowanie ich o niebezpieczeństwie i konsekwencjach mobbingu czy stosując procedury, które umożliwią wykrycie i zakończenie tego zjawiska. W tym celu warto wprowadzić odpowiednie postanowienia do aktów wewnątrzzakładowych, takich jak regulamin pracy lub nawet stworzyć osobną politykę antymobbingową.
Taki dokument ma jasno definiować, czym jest mobbing i jakie zachowania są w zakładzie niedopuszczalne. Następnie można stworzyć procedurę zgłaszania przypadków, które prawdopodobnie stanowią mobbing i wskazać negatywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta