Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W umowach z żakami należy pamiętać o dobrych obyczajach

17 września 2013 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Jeżeli student spóźnia się z zapłatą czesnego, to powinien dostać dodatkowy termin na uregulowanie należności. Dopiero po jego upływie można go skreślić z listy słuchaczy

W przypadku opóźnienia terminów opłat o więcej niż 30 dni uczelnia ma prawo rozwiązać umowę zawartą ze studentem i wykreślić go z listy studentów. Taki zapis figurował w regulaminie stosowanym przez jedną z lubelskich uczelni. Podobnie jak kilka innych zapisów, o których za chwilę, został on zakwestionowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stosowanie tego typu klauzul w obrocie gospodarczym z konsumentami jest bowiem zabronione. A z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy z jednej stro- ny występuje uczelnia (publiczna lub prywatna) oferując kształcenie, a z drugiej strony student.

Ryzyko bezprawności

Bezprawność działania wynikała w tym przypadku przede wszystkim z tego, że w myśl art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane jest stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, a za takie może być w szczególności uznane stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień uznanych za niedozwolone.

Efekt umieszczenia jakiegokolwiek zapisu umownego w tym rejestrze jest taki, że nie wolno go stosować w umowach z konsumentami żadnemu przedsiębiorcy. Zgodnie bowiem z art. 47943 k.p.c. od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru prawomocny wyrok sądu ma skutek wobec osób trzecich. Tym samym, wpisanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9641

Wydanie: 9641

Spis treści
Zamów abonament