Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hindus pokonał Francuza

05 października 2013 | Świat | Jędrzej Bielecki
Francuskie media są pełne uznania dla François Hollande’a za to, że miał odwagę powiedzieć hutnikom Florange prawdę w oczy
autor zdjęcia: afp
źródło: AFP POOL
Francuskie media są pełne uznania dla François Hollande’a za to, że miał odwagę powiedzieć hutnikom Florange prawdę w oczy

Zaklęcia, groźby, obietnice nie zdały się na nic. Prezydent François Hollande przyznał robotnikom Florange: Mittal zamknie ich hutę.

Francuski prezydent osobiście pojawił się w zeszłym tygodniu we Florange, bo to miejsce symboliczne nie tylko dla Francji, ale dla bardzo wielu krajów zachodniej Europy. Od przeszło trzech stuleci właśnie tu, w środku Lotaryngii, biło serce francuskiego przemysłu hutniczego, jednego z największych na świecie. Bogate pokłady rud żelaza i węgla tworzyły idealne warunki do rozwoju przemysłu ciężkiego.

Gdy więc dwa lata temu hinduski magnat hutniczy Lakshmi Mittal zapowiedział zamknięcie dwóch ostatnich pieców huty, Francja przeżyła szok. François Hollande, wówczas kandydat w wyborach prezydenckich, pojechał do Florange i zajadając wraz z hutnikami mergueza, pikantną kiełbaskę z jagnięciny, obiecał, że po zdobyciu Pałacu Elizejskiego zmusi Hindusa do wycofania się ze swoich planów.

Po wyborach trudno było znaleźć kogoś lepszego do wykonania tak karkołomnego planu niż Arnaud Montebourg. Socjalistyczny senator od lat zdobył wielką popularność w społeczeństwie dzięki tyradom przeciwko globalizacji i otwarte zwarcia z prezesami czołowych światowych koncernów, którzy odważyli się przenieść swoje fabryki znad Sekwany.

W obronie Florange Montebourg wyciągnął najcięższe działa. Z poparciem Hollande’a zapowiedział nacjonalizację huty, a następnie jej sprzedaż tajemniczemu inwestorowi, który miał zaoferować za zakład 400 mln euro.

– To był ruch bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9657

Wydanie: 9657

Zamów abonament