Wrażliwość ulotnego ciała
sztuka | 40 lat po śmierci Alina Szapocznikow wciąż pozostaje artystką intrygującą. Świadczy o tym wystawa w Sopocie.
Jej krótkie, trwające zaledwie 47 lat życie od dzieciństwa naznaczone było śmiercią i tragedią. Może dlatego tak bardzo je ceniła. W historii sztuki zapisała się jako artystka zmysłowa, zafascynowana ciałem i erotyką. Była przy tym niezwykłą i piękną kobietą.
Każda wystawa jej prac jest wydarzeniem, bo przypomina o artystce otoczonej tragiczną legendą. Odcisnęła się na niej gehenna getta, obozów koncentracyjnych, a potem choroba nowotworowa.
Agata Jakubowska w monografii poświęconej Szapocznikow nazwała ją cudzoziemką. Wiele w tym racji. Nie tylko dlatego, że losy artystki rozpięte były między Czechami, gdzie studiowała, Francją, gdzie przez lata mieszkała i tworzyła, a Polską. Do tego dochodzi obcość kobiety rzeźbiarki i Żydówki.
Wzmożone zainteresowanie dorobkiem Aliny Szapocznikow wybuchło w Polsce z końcem lat 90., po retrospektywnej wystawie w warszawskiej Zachęcie. Za granicą jej twórczość odkryto i doceniono dopiero ostatnio. Przyczyniła się do tego wystawa w nowojorskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta