Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagana lub upomnienie po wysłuchaniu wyjaśnień

04 grudnia 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

PROCEDURA | Zanim szef nałoży karę porządkową na pracownika, musi wysłuchać jego wersji wydarzeń. Nie może mu przy tym narzucić pisemnej formy wypowiedzenia się. Ustną relację warto spisać np. w protokole.

Ryszard Sadlik

Chcąc zastosować wobec podwładnego karę porządkową, szef musi zachować wymogi określające, w jaki sposób i kiedy można pociągnać go do odpowiedzialności porządkowej. Okoliczności te pracodawcy często zaniedbują. W razie wniesienia przez zatrudnionego pozwu do sądu pracy, może to skutkować uchyleniem wymierzonej sankcji.

Przepisy kodeksu pracy regulujące odpowiedzialność porządkową pracowników mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Nie można ich  zatem umownie ograniczyć, rozszerzyć ani wyłączyć. Dotyczy to zarówno rodzaju kar wymierzanych pracownikom, jak i zakresu ich stosowania. Kodeksowe kary porządkowe to: upomnienie, nagana oraz kara pieniężna.

Powód reprymendy

Przy czym zgodnie z art. 108 § 1 i 2 k.p. upomnienie i naganę można nałożyć na pracownika tylko za to, że nie przestrzega:

  • ustalonej organizacji i porządku,
  • przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • przepisów
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9706

Wydanie: 9706

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament