Ile sekretów firmy w przetargu
Postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Jednak przedsiębiorcy mogą zastrzec tajemnicę części z przekazywanych informacji, wyłączając możliwość ich ujawnienia osobom trzecim.
Jawność zamówień publicznych ma swoje źródło konstytucyjne. Prawo obywatela do uzyskania informacji o działalności organów administracji w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem państwowym należy do kategorii praw i wolności politycznych każdego obywatela. Przejawem tego prawa na gruncie zamówień publicznych jest zasada jawności postępowania będąca tym samym jedną z podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych.
Zasada jawności zamówień publicznych ma zastosowanie na każdym etapie realizacji określonego zamówienia, tj. zarówno w fazie poprzedzającej samo postępowanie (zobowiązując zamawiającego do upublicznienia zamiaru udzielenia zamówienia), w trakcie jego realizacji, jak i po jego formalnym zakończeniu.
Ogłoszenie o zamówieniu
Zasada jawności zobowiązuje zamawiającego do ogłoszenia zamiaru udzielenia zamówienia poprzez opublikowanie stosownego ogłoszenia o zamówieniu. W zależności od wartości planowanego zamówienia oraz przyjętego trybu postępowania, zamawiający zamieszcza ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub publikuje go w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ponadto, zamawiający zamieszcza ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na własnej stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta