Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zadbać o strukturę tekstu

25 lutego 2014 | Administracja

Pisownia. Szyk wyrazów w polszczyźnie jest dość swobodny, jednak swobodę tę ogranicza kilka zasad. Ich przestrzeganie dobrze wpływa na zrozumiałość tekstu.

Powszechnie wiadomo, że język polski jest językiem fleksyjnym, a nie pozycyjnym, czyli o znaczeniu wyrazu przesądza jego końcówka, a nie pozycja w zdaniu. „Sejm uchwalił ustawę" znaczy dokładnie to samo co „ustawę uchwalił sejm". Niektórzy wyciągają stąd mylny wniosek, że szyk wyrazów w polszczyźnie jest dowolny. Tak jednak nie jest. Jest on dość swobodny, ale ta swoboda jest ograniczana przez kilka zasad.

Naturalny szyk wyrazów

Naturalnym szykiem wyrazów w zdaniu jest połączenie podmiot + orzeczenie + dopełnienie. Wszelkie zmiany tej kolejności odbieramy jako nienaturalne, nacechowane. Przesuwając np. orzeczenie przed podmiot, uzyskamy tekst stylizowany na biblijny („Zaczęli urzędnicy pracę swoją").

Oczywiście mówimy tu o zdaniu izolowanym, a więc takim, któremu nie towarzyszą inne zdania. W dłuższym tekście na szyk zdania wpływa szyk zdań poprzedzających. Każde zdanie zawiera bowiem informacje znane i dopiero wprowadzane. Najlepiej jest, gdy początek zdania odnosi się do zdania poprzedzającego, a dalsza część niesie informację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9773

Wydanie: 9773

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament