Jak rozliczyć transakcje w euro
PIT | Zakupy i sprzedaż dokonywane w walutach obcych powodują powstanie różnic kursowych. Mają one wpływ na przychody i koszty prowadzonej firmy, a tym samym na podstawę opodatkowania.
Prowadząc swoje firmy, przedsiębiorcy coraz częściej muszą dokonywać rozliczeń walutowych. Sprzedając lub kupując w walucie obcej, mają problemy z prawidłowym – dla celów podatkowych – rozliczeniem przeprowadzonych transakcji. Wiąże się to z zastosowaniem właściwych kursów walut do przeliczenia zaistniałych zdarzeń gospodarczych i ujmowaniem ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Podatnicy bowiem wszystkie dowody księgowe (faktury, rachunki, noty itp.) wystawione w obcych walutach muszą przeliczać na złote po właściwym kursie. Transakcje w walutach obcych powodują powstanie różnic kursowych, które mają bezpośrednio wpływ na przychody lub koszty prowadzonej firmy, a tym samym – na podstawę opodatkowania.
Co do zasady przychody i koszt poniesione w walucie obcej przelicza się złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (zgodnie z art. 11a ustawy o PIT). W wypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań w walucie obcej uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta