Odprawa rentowa długo po rozstaniu
Upływ znacznego czasu od rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę do dnia przyznania prawa do tego świadczenia nie uzasadnia odmowy prawa do odprawy rentowej pracownikom samorządowym.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 2 października 2013 r. (II PK 14/13).
Sąd rejonowy wyrokiem z 4 czerwca 2012 r. oddalił powództwo pracownika samorządowego o zasądzenie od pozwanej gminy A odprawy rentowej. Według ustaleń sądu pracownik od 1993 r. został zaliczony do I grupy inwalidów ze względu na zły stan narządu wzroku. Uznano też, że inwalidztwo jest trwałe. W 2004 r. powód został powołany na stanowisko skarbnika gminy na czas nieokreślony. W piśmie z 22 kwietnia 2010 r. poinformował wójta gminy, że od 1 sierpnia 2010 r. zamierza przejść na rentę inwalidzką i w związku z tym wypowiada stosunek pracy ze skutkiem jego rozwiązania na 31 lipca 2010 r. Rada gminy 30 kwietnia 2010 r. podjęła uchwałę o odwołaniu go ze stanowiska skarbnika.
Po rozwiązaniu stosunku pracy, od 1 sierpnia 2010 r., powód przebywał na rencie inwalidzkiej. 1 lutego 2011 r. rozpoczął pracę w innym urzędzie gminy B na stanowisku zastępcy wójta. Sąd ustalił również, że od 1993 r. nie otrzymał odprawy rentowej. Wysokość dochodzonej odprawy rentowej była bezsporna.
W takim stanie faktycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta