Choć były wątpliwości, firma musi zrobić korektę
Z WOKANDY. Rozbieżności w orzecznictwie w kwestii premii pieniężnych i bonusów warunkowych oraz ich kwalifikacji jako rabatów przed niekorzystną uchwałą NSA w tym zakresie, nie zwalnia podatnika z obowiązku skorygować dokumenty.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 24 października 2013 r. (I SA/Ke 525/13).
Stan faktyczny
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo (m.in. wyrok z 24 marca 2011 r., I FSK 432/10), sprzedając własne towary, udzielała kontrahentom tzw. premii pieniężnych i dokumentowała je w postaci not księgowych. Kontrahenci wystawiali na jej rzecz noty obciążeniowe. Ona na ich rzecz noty uznaniowe. Udzielając tak dokumentowanych premii, podatniczka nie zmniejszała podstawy opodatkowania w VAT.
25 czerwca 2012 r. NSA wydał uchwałę (I FPS 2/12), z której wynika, że wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT zmniejszający podstawę opodatkowania. Po dniu ogłoszenia tej uchwały spółka dokumentuje rabaty udzielone kontrahentom za pomocą faktur korygujących. A to powoduje u niej zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w stosunku do otrzymanej ceny z transakcji w danym przedziale czasowym. Z kolei bonusy warunkowe udzielone przed 25 czerwca 2012 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta