Skutki darowizny gospodarstwa rolnego
ZASADY | Oddanie gruntów, budynków i urządzeń służących do produkcji rolniczej wywołuje te same konsekwencje, co nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa, a więc nie podlega VAT. Czasami może jednak powodować u nabywcy obowiązek korekty.
- Jestem podatnikiem VAT czynnym. Mam gospodarstwo rolne, które zamierzam przekazać synowi w formie darowizny. Będzie on kontynuował działalność rolniczą co najmniej w takim samym zakresie, w jakim ja wykonuję ją obecnie. Czy darowizna gospodarstwa rolnego będzie obciążona VAT? Jakie rozliczenia w VAT mogą ewentualnie dotyczyć tej transakcji? – pyta czytelnik.
Z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja „zbycia" obejmuje w tym przypadku wszelkie czynności, w ramach których dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel, w tym również w formie darowizny. Dlatego art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio do darowizny przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części).
Definicje są w kodeksie cywilnym
Przepisy o VAT nie zawierają definicji przedsiębiorstwa, wobec czego dla wyjaśnienia tego pojęcia posiłkowo stosuje się regulację zawartą w art. 551 kodeksu cywilnego. Stanowi ona, że przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono m.in.:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- własność ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta