Formuła na pomoc
Soczi powoli pustoszeje. Zaczyna się nowe, trudniejsze życie miasta.
Korespondencja z Soczi
Przykładów, że życie po igrzyskach to wyzwanie, jest wiele. Zadłużony Montreal, zbankrutowane Ateny – nawet Londyn z przemyślanym planem olimpijskiego dziedzictwa nie uniknął problemów. Co będzie z Soczi, miastem liczącym 350 tysięcy mieszkańców, o połowę mniejszym niż Calgary czy Vancouver?
W parku olimpijskim stanęło siedem efektownych obiektów, których w pełni wykorzystać nie sposób. Stadion Fiszt ma zostać centrum treningowym rosyjskiej kadry piłkarskiej, koncerty i pokazy mają ratować budżet, futbolowe mistrzostwa świata w 2018 roku przypomną, jak ładnie wyglądają kolorowe diody na poliwęglanowym dachu.
Stadion lodowy Bolszoj będzie areną rozgrywek rosyjskiej ligi hokeja. Mieszkania w wioskach olimpijskich zostaną sprzedane jako apartamenty. Stadion Szajba oraz centrum curligowe Ice Cube od razu projektowano z myślą o rozbiórce po igrzyskach i przenosinach do innych rosyjskich miast. Tylko nowego adresu nie wskazano, więc i rozbiórka nie jest pewna. W Adler Arenie (tej z torem lodowym) ma być centrum targowe.
Przyjaciel prezydenta
Dalekosiężny zamysł, by z miasta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta