Jak się przygotować do zawarcia umowy
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Warto, aby przedsiębiorcy, którzy zawierają porozumienia handlowe, przygotowali się do ich podpisania. Zawiera się je bowiem nie tylko na dobre, ale przede wszystkim na złe czasy.
Najważniejsze jest, aby pamiętać o wyborze trybu zawarcia umowy, właściwej jej formie i sprawdzeniu kontrahenta.
Jaki tryb
Umowę można zawrzeć w trybie ofertowym, przetargowym lub w wyniku negocjacji. Najczęściej spotykanym trybem jest ofertowy lub negocjacyjny. Jego wybór powinien zależeć od charakteru umowy, zwyczajów oraz potrzeby wpływu na treść umowy.
Tryb ofertowy polega na złożeniu oferty zawarcia umowy na określonych warunkach przez jedną stronę i zaakceptowaniu jej przez drugą. Ofertą jest takie oświadczenie strony, które określa istotne postanowienia umowy.
Oblat, czyli adresat oferty, może ją przyjąć w treści zaproponowanej przez oferenta. Często w celu dopasowania do wymogów własnego biznesu zgadza się on na zawarcie umowy, pod warunkiem wprowadzenia w niej zmian. Powodują one, że nowa treść umowy będzie nową ofertą wymagającą akceptacji. Warto pamiętać, że w stosunkach między firmami nieistotną zmianę w treści umowy poczytuje się za przyjęcie oferty, a więc umowa zostaje zawarta w brzmieniu uwzględniającym zmianę. Można zastrzec, że każda zmiana wymaga akceptacji drugiej strony. Pozwoli to uniknąć nieporozumień co do oceny, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta