Zwolniony, a i tak zapłaci
Z WOKANDY | Ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie potwierdzają coraz częstszą praktykę kontrolowania przez fiskusa rozliczeń uczelni w zakresie podatku od nieruchomości.
Zasadą jest, że obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa na każdym właścicielu gruntów, budynków lub budowli uznawanych przez ustawę z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) za przedmiot opodatkowania. Jednak ustawa określa również liczne sytuacje i pewną grupę podmiotów, które z tego podatku są zwolnione.
Jest zasada...
Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości. Ustawa nie definiuje uczelni, jednak pomocniczo sięgnąć można do rozumienia tego terminu przedstawionego w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej: PSW), która przez pojęcie uczelni rozumie szkołę prowadzącą studia wyższe, utworzoną w sposób określony w PSW. W konsekwencji, uczelnie utworzone zgodnie z PSW, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, są zwolnione z podatku od nieruchomości.
...ale istnieje wyjątek
Wspomniany art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy przewiduje jednak pewien wyjątek. Otóż, nie podlegają zwolnieniu przedmioty opodatkowania zajęte na działalność gospodarczą. Na tej podstawie organy podatkowe twierdzą, że jakiekolwiek zajęcie nieruchomości uczelni na działalność gospodarczą powoduje konieczność zapłaty podatku od części, a według niektórych władz skarbowych – nawet od całości powierzchni danego budynku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta