Przy zakupie i montażu instalacji z Niemiec VAT rozlicza nabywca
OBOWIĄZKI | Polska firma, która nabywa za granicą maszynę wraz z jej podłączeniem i uruchomieniem, musi rozpoznać obowiązek podatkowy w momencie przekazania każdej z zaliczek na poczet dostawy. Powstanie on także z chwilą wydania towaru.
Kupiłam system wygarniacza silosowego z Niemiec wraz z montażem i uruchomieniem za 100 tys. euro. Uznałam, że nie jest to nabycie wewnątrzwspólnotowe, tylko zakup wraz z montażem, i że nie muszę tego zgłaszać na VAT-UE, tylko w samej deklaracji VAT-7. Raty płatności określone w umowie wyglądają w następujący sposób:
- 10-proc. zaliczka po podpisaniu umowy – 29 kwietnia 2014 r.,
- FZ (faktura zaliczkowa) 10 proc. – po przekazaniu wytycznych do dokumentacji projektowej i technicznej maszyny – 18 maja 2014 r.,
- FV1 10 proc. – po przekazaniu kompletnej dokumentacji projektowej i technicznej maszyny – 4 czerwca 2014 r.,
- FV2 50 proc. – po zakończeniu dostawy i montażu maszyny – 20 sierpnia 2014 r.,
- FV3 20 proc. – próbne uruchomienie, optymalizacja, protokół końcowy – 1 września 2014 r.
Terminy płatności wynoszą 30 dni. Mam wątpliwość, kiedy powstanie obowiązek podatkowy dostawy z montażem i uruchomieniem: czy 1 września 2014 r. (w momencie zakończenia usługi), czy w momencie wystawienia faktur zgodnie z harmonogramem? Jaki kurs euro należy zastosować? Jaki wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego będzie miała zapłata? – pyta czytelniczka.
Transakcję zakupu towaru wraz z montażem i uruchomieniem należy zakwalifikować jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Tym samym nie można jej uznać za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta