Płaca za nadgodziny – ryczałtem czy jednostkowo
RACHUNKI | Przyznanie ryczałtu za nadliczbówki zwalnia pracodawcę z ewidencjonowania czasu pracy. Ale wypłata pensji z dodatkiem za faktyczne nadgodziny może okazać się tańsza.
Joanna Kalinowska
Wprowadzenie ryczałtowego opłacania pracy nadliczbowej nie jest możliwe w każdym przypadku. Dopuszcza się je wobec osób, które stale pracują poza zakładem, przez co pracodawca ma bardzo ograniczoną możliwość kontrolowania ich służbowej aktywności (art. 1511 § 4 k.p.). Do tej grupy zatrudnionych należą m.in. przedstawiciele handlowi. Przyjmuje się jednak, że wystarczy, aby pracownik poza firmą wykonywał zasadniczą część swoich obowiązków, a nie wszystkie, aby mógł być opłacany ryczałtowo za potencjalne nadgodziny.
Wariant 1. Rozliczanie każdej nadliczbówki
Za pracę po godzinach pracownik ma prawo do:
- czasu wolnego – udzielanego na jego wniosek lub z inicjatywy pracodawcy,
- pieniężnej rekompensaty, uwzględniającej normalne wynagrodzenie oraz odpowiedni dodatek.
W pierwszej kolejności pracownik powinien zatem odbierać nadgodziny w naturze. Gdy odbywa się to na jego wniosek, ma prawo do tylu wolnych godzin, o ile przekroczył obowiązującą go normę (1 : 1). Jeśli wolnego udziela mu szef, poza firmą powinien spędzić o połowę czasu więcej, niż przepracował w nadgodzinach (1 : 1,5).
Jeśli praca nadliczbowa nie została zrekompensowana czasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta