Kiedy menedżer odpowie za zobowiązania
PRAWO HANDLOWE | Gdy kondycja finansowa spółki się pogarsza, członkowie jej władz zwykle zaczynają zadawać sobie pytanie, czy za długi niewypłacalnej firmy, którą kierują, przyjdzie im kiedyś zapłacić z własnej kieszeni.
W odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule warto przytoczyć ogólnie znaną zasadę, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi sama spółka. Wspólnicy spółki z o.o. zasadniczo ryzykują jedynie wniesiony przez siebie wkład. Jednak są pewne sytuacje, w których przepisy prawa przewidują, że odpowiedzialność za zobowiązania może obciążać także zarząd spółki.
Kiedy i jaka odpowiedzialność
Zgodnie z art. 299 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Przesłankami odpowiedzialności wynikającej z tego przepisu jest:
- istnienie zobowiązania oraz
- bezskuteczność egzekucji wobec spółki.
Zatem, gdy okaże się, że spółka z o.o. nie posiada już majątku na spłatę zaciągniętych zobowiązań, wierzyciele, którym nie udało się odzyskać swoich wierzytelności w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko spółce, będą mieli prawo żądania od członków zarządu spółki spłaty swoich wierzytelności z ich majątku osobistego.
Co oznacza bezskuteczność egzekucji
O bezskuteczności egzekucji można mówić najczęściej w przypadku ukończenia bez zaspokojenia wierzyciela egzekucji skierowanej do całego majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta