Urząd odpowiada
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę”.
Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
- Czy pracownik miał prawo wskazać dzień wolny, który przysługiwał mu w zamian za święto przypadające w sobotę 3 maja 2014 r.?
Nie. Decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca. Powinien udzielić załodze wolnego w zamian za święto przypadające w wolną sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadła to uroczystość. Przepisy prawa pracy nie pozwalają przenieść dnia wolnego w zamian za święto na nowy okres rozliczeniowy, nawet na pisemny wniosek pracownika. Jednocześnie nie wskazują konkretnego terminu wykorzystania wolnego w zamian za święto przypadające w wolną sobotę. Określają tylko czas, do kiedy trzeba udzielić takiego dnia.
O konkretnym terminie wykorzystania wolnego decyduje pracodawca. Wykorzystanie wolnego w zamian za święto przypadające w wolną sobotę szef może także wyznaczyć pracownikom w różnych terminach. Przypominamy, że zgodnie z przepisami każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin (art. 130 § 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta