Karmiąca wychodzi wcześniej
UPRAWNIENIA RODZICIELSKIE | Kobieta, która jednego dnia pracuje mniej niż 4 godziny, nie dostanie przerwy na karmienie dziecka piersią. Jeśli jednak nazajutrz jej dniówka przekracza ten wymiar, skorzysta z tego przywileju.
Przerwy, gdy pracownica karmi dziecko własnym pokarmem, jako jeden z wielu przywilejów rodzicielskich, wprowadza art. 187 k.p. Aby skorzystać z niego, ważny jest dobowy wymiar czasu pracy w poszczególnych dniach. Zatrudniona nie dostanie przerwy na karmienie, gdy jej dniówka trwa krócej niż 4 godziny dziennie. Jeżeli czas pracy jest dłuższy niż 4 godziny, ale nie przekracza 6 godzin, kobieta ma prawo do jednej 30-minutowej przerwy. Trwająca co najmniej 6 godzin dniówka uprawnia natomiast do dwóch 30-minutowych pauz. Karmiącej więcej niż jedno dziecko ubywa 45 minut z tytułu każdej przerwy (tj. półtorej godziny dziennie).
W każdym systemie
Postanowienia układów zbiorowych lub regulaminów pracy mogą przewidywać większą liczbę i długość tego wolnego. Kobiecie przysługuje ono w zależności od jej dobowego wymiaru pracy w poszczególnych dniach, a nie od wielkości jej etatu.
Przykład
Zatrudniona na 1/4 etatu pracuje dwa razy w tygodniu: w poniedziałek 6 godzin, a we wtorek 4 godziny. W poniedziałek ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw, a we
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta